Ohrev vody

Ohrev vody kolektormi, fotovoltaikovu, veternou turbínou

Na ohrev vody z obnoviteľných zdrojov

Na ohrev vody z obnoviteľných zdrojov by sme sa mali pozerať hlavne z pohľadu ceny a efektívnosti ale aj návratnosti.
Keďže nič nie je ideálne tak aj v tomto prípade je dobré sa priblížiť čo najviac k tomuto ideálu.

Pri ohreve vody by som začal hlavne od ceny a návratnosti. Najviac využívané sú termosolárne kolektory (v lete), fotovoltika (v lete) a veterné turbíny (v zime). Letný a zimný režim slnko a vietor sa dosť ťažko porovnáva, preto by som sa zameral na porovnanie kolektory a fotovoltika (FV).

Ohrievať vodu je najlacnejšie a najefektívnejšie z termosolárnych kolektorov oproti fotovoltike.  Keďže to je trochu rozsiahlejšia problematika a my inštalujeme trubicové vákuové kolektory aj fotovoltaiku a viem to porovnať.

NOVINKA !   MERANIE  VÝKONU NAINŠTALOVANÉHO  SYSTÉMU !

Potovnanie ohrevu vody pomocou kolektorov a fotovoltaiky máme vyskúšané aj v praxi. Určite je lem veľmi málo firiem, ak nejaké sú, ktoré majú vyskúšané v praxi oba systémy a vedeli by to porovnať. My sa venujeme už 10 rokov inštalácii termosolárnych systémov na ohrev vody a podporu kúrenia a päť rokov fotovoltaike a z toho tri roky testujeme ohrev vody z FV panelov v rôznych variantoch.

Môžem povedať, že efektívnejší a hlavne lacnejší je ohrev z kolektorov. Hlavne u trubicových-vákuových kolektoroch je rozdiel ešte výraznejší oproti plochým kolektorom. A o podpore kúrenia ani nehovorím . S fotovoltaikou je to
veľmi drahé. Niektoré firmy to dosť propagujú aj ako podpora kúrenia fotovoltaikou. Väčšinou to propaguje jedna firma používajúca Dražický špeciálny bojler s patentom na ohrev vody s fotovoltaiky a dokonca aj kúrenie. Určite je to možné, (ale za akú cenu a koľko m2 strechy potrebujete) ale keď sa na to lepšie pozrieme zistíme viacej nedostatkov, pre ktoré sme absolútne vylúčili tento systém prevziať a používať.

Ako prvé by som vytkol tomuto systému, že používa priame spojenie FV panelov do bojlera cez prepínacie stykače, čo do budúcna nemusí byť spoľahlivé riešenie, keďže sa tam spínajú vysoké jednosmerné prúdy a zákazník musí myslieť dopredu aká bude cena v po záručnej oprave. Ďalšou ešte väčšou nevýhodou tohto priameho spojenia je, že nepoužíva MPPT regulátor, ktorý v priemere má o 20-30% lepšiu účinnosť. Bez MPPT regulátora stráca až 30% z výkonu FV panelov. U tohto systému sa nemôže použiť ľubovolný bojler (napr. ten čo máte doma) ale len ich patentovaný – veľké obmedzenie , vysoká cena – nevýhoda.

Druhá nevýhoda nie je až tak veľká, ale tiež je tam určitá strata vo výkone a to je používanie suchej špirály – nemá priamy kontakt s vodou.

Ďalšia obrovská nevýhoda, ktorú veľa ľudí neregistruje u tohto systému je, že keď neohreje fotovoltaika dostatočne vodu v bojlery, tak ich špirála AC, teda dohrev zo siete, je umiestnená na dne bojlera. To znamená, že potom zo siete zohrieva VŽDY! celý bojler aj keď tú vodu nepotrebujete. Tu vznikajú veľké straty (zbytočne) – zlý návrh bojlera. Napríklad celú zimu, keď FV len veľmi málo ohreje vodu stále dohrev zohreje celý bojler aj keď to u napr. 200L bojlera nepotrebujete a u 300L bojlera to môže robiť stratu, ktorú vám bude celý systém dobiehať celé leto. Toto je na zamyslenie, či takýto systém stojí zato, keď je patentovaný a má veľa nedostatkov a zlých riešení. Keď to spojíte s tou astronomickou cenou za takýto systém, radšej si to prepočítajte.

Náš systém

Ako som na začiatku spomenul, preferujeme ohrev vody pomocou kolektorov.

Keďže pribúdalo veľa otázok a záujem o FV ohrev vody, tak sme sa začali tým zaoberať. Odmietali sme konkurenčné systémy pre ich nedostatky. My sme sa rozhodli inou cestou – meniť jednosmerné napätie na striedavé. Týmto sme sa definitívne vyhli problémom s ovládaním ohrevu vody z FV panelov aj prípadnej elektrolýzy a následnej degradácii bojlerov.

Keďže sme oba systémy odmietli – hore uvedené dôvody – museli sme vyrobiť vlastný systém a po roku sa to podarilo.

Ponúkame novinku roku 2015 – FOVbox a FOVbox+

Je to skrinka ovládania fotovoltického ohrevu vody – FOV.
Je to účinný,výkonný a spoľahlivý systém,ktorý je dostupný pre každého.
Možnosť samomontáže po podrobnom vysvetlení pretože má jednoduché zapojenie len v pár krokoch. Nie sú nutné zásahy do stávajúceho bojlera ani do FOVboxu a netreba ho dokonca ani otvoriť a pracuje automaticky samostatne.
Cez systém môže byť pripojených až 12 FV panelov 250W. Systém je regulovaný MPP Trackerom, ktorý sa postará o to , aby bol využitý na maximum každý WAT z FV panelov. Systém vyrobí z jednosmerného prúdu striedavú modifikovanú sínusoidu o frekvencii 50Hz. To znamená, že je totožná s frekvenciou siete. Tu odpadá problém s elektrolýzou a následne degradáciou bojleru . Nemá vôbec žiadny negatívny vplyv na staršie bojlery. Preto bol skonštruovaný na inštaláciu hlavne na pripojenie k už stávajúcim elektrickým bojlerom.

Samozrejme, že ponúkame aj zapojenie s dodanými našimi bojlermi 200L a 300L s dohrevom bojlera zo siete. A tu je tá hlavná výhoda našich pecialnych FV bojlerov, Tento má inštalovaný dohrev zo siete v strede bojlera a preto dohrev za platenú elektriku je v polovičnom objeme bojlera. Šetríte polovicu finančných nákladov oproti konkurencii. Týmto našim systémom sme vlastne odstránili všetky nedostatky ( ktoré sme kritizovali od začiatku ich uvedenia na trh ) čo ponúka konkurencia. Pridali sme tam nové účinné a výkon vylepšujúce prvky a tiež prvok, ktorý ochráni váš bojler. Náš systém sa dá použiť na akýkoľvek bojler bez rizika. Je to FOVbox systém.

Pozrite si našu ponuku fotovoltaických systémov. Vždy Vám vypracujeme korektnú, vyhovujúcu a cenovo najvýhodnejšiu ponuku, ktorá Vás osloví.

SOLÁRNE KOLEKTORY, FOTOVOLTAIKA

Dohodnite si odbornú konzultáciu a obhliadku vášho objektu